Gluténmentesen az iskolában

HETI AJÁNLAT

A gluténmentes diétát követők száma évről évre emelkedik. Ennek legfőbb oka az, hogy a diagnosztikai lehetőségek elérhetőbbek és egyre szélesebb körben elterjedtek.

Amíg korábban kizárólag gasztroszkópia alkalmával történő vékonybél-biopszia volt szükséges a diagnózis felállításához, addig ma már egyszerű laborvizsgálattal is nagy eséllyel megállapítható a betegség jelenléte. 

A gluténmentes diéta életvitelszerű betartása nagy önfegyelmet és tudatosságot kíván még a felnőttektől is, abban az esetben viszont, ha gyerekeknél diagnosztizálják a cőliákiát, a szülők feladata még hatványozottabb. Nem csupán a gyerkőcök mindennapi otthoni gluténmentes táplálkozását kell biztosítani, de az iskolai, óvodai étkezést is meg kell szervezni, illetve az intézmény által kínált diétás menü hiányában az egész napi betevőt nap mint nap meg kell tervezni, el kell készíteni.

És ez még csak a feladatok operatív része. Legalább olyan fontos, hogy a kicsiknek megtanítsuk, miért is fontos számukra ez a „különleges” étrend. 6-8 éves gyerekek rendszerint nehezen fogadják el, hogy nem ehetik ugyanazt az iskolában, mint az osztálytársaik, nem cserélhetnek uzsonnát a padtársukkal, vagy éppen azt, hogy vissza kell utasítaniuk, ha legjobb barátjuk megkínálja őket valami finomsággal. Rendkívül fontos, hogy a gyerekek életkorának megfelelő módon-akár játékos formában- magyarázzuk el, mi is a gluténérzékenység. Sokat segíthet, ha a gyerekeket bevonjuk a bevásárlásba, ételkészítésbe, hiszen így hasznos résztvevői, nem csupán „elszenvedői” lesznek a mindennapi diétázásnak. Nem szabad, hogy a gyerekekben kialakuljon a betegségtudat, de az is fontos, hogy megértsék, a speciális alapanyagok kiválasztása teszi lehetővé számukra az egészséges, teljes életet. Szerencsére ma már nem csak az alapélelmiszerek, de rengeteg snack is kapható gluténmentes változatban, így ha az önfegyelem és a tudatosság kialakult, a gyerekekben semmilyen negatív élmény, hiányérzet nem kell hogy maradjon a gluténérzékenység miatt. 

Nézzünk néhány olyan tízórai-és uzsonna-variációt, amik nemcsak változatosabbak, de akár még táplálóbbak is, mint a gluténmentes tartós kenyérből készült szendvicsek:

  • Chia puding: A chia mag gluténmentes, viszont rendkívül értékes tápanyagokat tartalmaz, rostjainak köszönhetően pedig stabilizálja a vércukorszintet, amely nélkülözhetetlen a gondolkodáshoz, a fizikai és szellemi teljesítőképesség fenntartásához. A chia magot előző este tejbe vagy joghurtba keverve, akár gyümölcsök és egy kis méz hozzáadásával is készíthetjük.
  • Köles-muffin: A köles kiváló köretgabona, értékes mikor-és makrotápanyagokkal. Ha a kölest tejben megfőzzük, felvert tojással és egy késhegynyi szódabikarbónával összekeverjük, csodás muffin alapot varázsolhatunk belőle. Dúsíthatjuk friss vagy akár aszalt gyümölcsökkel, magvakkal, de akár sós változatban is gondolkodhatunk, pl. sonka és sajt hozzáadásával.
  • Gyümölcsrizs: A tejberizs melegen és hidegen egyaránt finom, így nem csak tápláló vacsoraként állja meg a helyét, tízóraira vagy uzsonnára is szívesen fogyasztják a gyerekek. A rizs mindenegyes fajtája gluténmentes, így bármelyikből készülhet az ízletes csemege. A fehér rizsek közül a basmati rizs lassúbb, elhúzódóbb vércukorszint emelkedést okoz, így ha főétkezésre (pl. vacsora) szánjuk a rizses fogást, érdemes ezt a típust választanunk.