Zöldborsó

HETI AJÁNLAT

A zöldborsó talán a legkedveltebb zöldségféle a gyerekek körében. Élénk színe és játékos termése miatt a kicsik többsége szívesen fogyasztja.

És bár a friss, zsenge, hüvelyes zöldborsó a legfinomabb, a rohanó hétköznapokban gyakrabban választjuk a tisztított, fagyasztott változatokat. 

A zöldborsó rendkívül magas biológiai értékű táplálék, de talán sokan nem is sejtik, hogy az imádott zöld borsószemek teljesen éretlenek. Valójában a sárgaborsó a zöldborsó érett változata, és bár remek főzelékek, pürék, pástétomok készíthetők belőle is, a sárgaborsóért már kevesebben rajonganak a hétköznapokban.

A zöldborsó energiatartalma kb. 80-85 kcal/100 g, az érett, szárított sárgaborsóé ennél jóval magasabb, kb. 340 kcal/100 g. És bár a zöldborsó fehérjetartalma is kiemelkedő a növényi élelmiszerek közül (6-8 g/100 g), a szárazhüvelyesek csoportját képviselő sárgaborsóé eléri a 25g/100 g-ot, amely mennyiségét tekintve vetekszik a tőkehúsok fehérjetartalmával. Nem véletlenül az egyik legkedveltebb alapanyaga a vegetáriánus illetve vegán konyhának.

A zöldborsó vitaminokat és ásványi anyagokat is jócskán tartalmaz, vízben oldódó vitaminjai közül a B-vitamin család tagjait (B1, B2-vitaminok) illetve folsav tartalmát érdemes kiemelni, de C -vitamin tartalma sem elhanyagolható, 100g zöldborsó a napi szükséglet kb. 65%-át fedezi.  

A zsírban oldódó vitaminok családjából a K és az A-vitamint tartalmazza, előbbi a csontok illetve az idegrendszer egészségéhez illetve a megfelelő véralvadási folyamatokhoz elengedhetetlen, utóbbi pedig a bőr, a nyálkahártyák illetve a szem egészségét szolgálja.  Ásványi anyagai, nyomelemei közül  jelentős a kálium, a foszfor, a vas, a magán, a cink illetve a réz.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a zöldborsó remek rostforrás, kb. 3 g rostot tartalmaz 100 grammja. Értékes összetevői mellett tehát az emésztőrendszer barátja is, segíti a salakanyagok megkötését, a vastagbél perisztaltikáját illetve hozzájárul a vastagbélflóra egészségének fenntartásához.

Mivel a zöldborsó szezonja júniusra tehető, igyekezzünk a nyári időszakban minél több zsenge zöldborsót fogyasztani, akár nyersen, akár párolva, főzelékként, vagy egyéb zöldköretként. Ne féljünk tisztítatlan, hüvelyes zöldborsót vásárolni, hiszen az igazán friss zöldborsó zamata utánozhatatlan, és a gyerekek is örömüket lelik majd a zöld hüvelyek felpattintásában.