Víz, víz, tiszta víz

HETI AJÁNLAT

Víz, víz, tiszta víz

Az egészséges életmód elkötelezettjei gyakran kerülnek nehéz helyzetbe, hiszen a legfrissebb kutatási eredmények sokszor cáfolnak rá a korábban rendíthetetlennek hitt táplálkozási ajánlásokra.
De legyen szó bármelyik új elméletről, vagy akár diétás csodamódszerről, a folyadékfogyasztással kapcsolatos véleményekben jelentős különbséget nem találunk, egyöntetűen buzdítanak bennünket a bőséges folyadékfogyasztásra.  

Nem is csoda, hiszen az egykor biológia órán tanult tények azóta sem változtak: az emberi szervezet jelentős részét víz képezi. Döbbenetes belegondolni, hogy agyunk tömegének csaknem 80%-a víz, de még csontjaink is tartalmaznak vizet.  Jó hír viszont, hogy zsírsejtjeink tömegének 1/3 része ugyancsak víz, ez sokak számára lehet megnyugtató, reményt keltő információ…

Víz nélkül tehát nincs emberi élet, ez ma megdönthetetlen tény! És tisztában vagyunk azzal is, hogy megfelelő mennyiségű tiszta folyadékra van szükségünk nap mint nap. De vajon pontosan mennyi az ideális napi adag? Mindannyian különbözőek vagyunk, más az életkorunk, testtömegünk, napirendünk, fizikai aktivitásunk stb., ezekből következően folyadékigényünk sem azonos. Viszont ha ismerjük ideális testtömegünket, pillanatok alatt kiszámolhatjuk a ránk vonatkozó ajánlást. Ugyanis, egy átlagos felnőtt, ideális testtömegéhez mérten, annak 4%-át igényli folyadék formájában, mindenegyes nap. Ha gyors fejszámolást végzünk, bizony egészen nagy számot kapunk végeredményképpen. Ez a mennyiség azonban már tartalmazza az étellel elfogyasztott folyadék egy részét is. Ha tehát minden nap fogyasztunk elegendő zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, egyéb lédús élelmiszert, folyadékszükségletünk kb. 30%-át már fedeztük is. Természetesen, ha sportolunk, kemény fizikai munkát végzünk, vagy a nyári időszakban többet tartózkodunk a szabadban, szervezetünk folyadékigénye jelentősen megemelkedhet.

És ha már nyár, akkor jöhet is néhány hűsítő sör! Vagy mégsem?! Nagyon fontos ismernünk az alkohol hatását szervezetünkre. Az alkoholos italok jókedvre derítenek ugyan, viszont nagyon erős vízhajtó hatással is rendelkeznek. Hogy érzékeljük a dolog súlyát: 2 dl sör kb. 3,2 dl vizet hajt ki a szervezetből. Tehát jelentősen többet, mint az elfogyasztott mennyiség. Természetesen, a tömény italok-magasabb alkoholtartalmuknál fogva-még erősebb vízhajtók. Ezért az alkoholos, koffeines italokat negatív előjellel számítsuk bele a napi folyadékfogyasztásunkba.

Rendkívül fontos továbbá, hogy az elszalasztott alkalmak nem pótolhatóak! Hogy mit jelent ez? Ha napközben, a munkába temetkezve megfeledkezünk a hidratálásról, azt este már lehetetlen megfelelően pótolni. A vese ugyanis nem képes hirtelen nagy mennyiségű folyadékot hasznosítani. Ha egyszerre 3-4 dl-nél többet iszunk, annak egy része hamarosan ürül is szervezetünkből.

Pedig sajnos sokan gondolják úgy, hogy ha nem szomjasak, akkor nincs is szükségük folyadékra. Ez nagy tévedés! Az emberi szervezet azért zseniális, mert képes arra, hogy a rendelkezésére álló minimumból is kihozza a maximumot. A szomjúságérzés ugyan ideig-óráig figyelmeztet bennünket szervezetünk folyadékigényére, de ha gyakran nem teszünk eleget a jelzésnek, a szomjúságérzés egyre csitul, majd elmúlik. Pontosabban, „nem vész el csak átalakul”. Aki gyakran szomjaztatja szervezetét, az kifejezett szomjúságot már nem, vagy csak nagyon extrém esetekben érez. Viszont, a dehidratáltság okozta diszkomfort érzés megmarad. Sokan ezt az érzést éhségként értelmezik, és bár a szervezet folyadékra vágyik, evéssel próbáljuk orvosolni a rossz közérzetet. Hosszútávon ez bizony könnyen elhízáshoz is vezethet!

Legyünk tehát következetesek önmagunkkal nap mint nap, és igyekezzünk maximálisan kiszolgálni szervezetünk igényeit! Kb. 2 hét tudatosság, és a rendszeres folyadékfogyasztás (óránként 2-3 dl) újraindítja szervezetünk jelzőrendszerét!

A témához kapcsolódó utolsó, de nem elhanyagolható tény pedig talán még inkább megerősíti bennünk a hidratáltság fontosságát. Nemcsak belső szerveink megfelelő működéséhez elengedhetetlen a víz, hanem bőrünk fiatalságának megőrzéséhez is. Mint tudjuk, bőrünk tükör a külvilág felé, igyuk hát szépre magunkat!