Ribizli
HETI AJÁNLAT
Hazánkban talán a piros ribizli a legelterjedtebb és a legkönnyebben beszerezhető. Viszont a ribizli színváltozatai egészen szerteágazóak, sőt, bizonyos színű egyedek más-más fajhoz tartoznak.
A fehér ribizli igazi kuriózum, a szemek éretten szinte áttetsző színűek. Ízük édeskés, enyhén savas.
A rózsaszín ribizli átmenet a fehér és a piros ribizli között, húsa rózsaszín, a fehér ribizlinél savasabb, a gyümölcs héja átlátszó.
A piros ribizli hazánkban a legelterjedtebb. Savanykásan édes íze miatt igazán üdítő hatású gyümölcs. Savasságát a gyümölcsben található nagy mennyiségű citromsav adja. Ez a gyümölcssav segíti az emésztőnedvek kiválasztását, hatékonyabbá téve az emésztést. Mivel a gyümölcs az epefolyadék termelését is katalizálja, a ribizli a zsíremésztést is hatékonyan támogatja. Kiadós, nehéz étkezést követően a legjobb desszert, amit csak választhatunk!
A vörös ribiszke igazán gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. B-vitaminjai szerepet játszanak az anyagcserefolyamatokban, a fehérjeszintézisben, illetve nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő működéséhez.
A C-vitamin áldásos hatásait talán felesleges is részletezni, viszont a ribizliben megtalálható E-vitaminnal együtt kifejezett gyulladáscsökkentő hatással bír, csökkenti a sportolás közbeni izomsérülések esélyét, és még a vérnyomást is szabályozza.
Talán az sem meglepő, hogy a ribizli kiváló rostforrás. Magas pektintartalma révén tisztítja az érfalakat, szabályozza vércukorszintet-illetve az inzulin-elválasztást, és mérsékli az esetleges gasztrointesztinális gyulladásokat. Energiatartalma alacsony, a gyümölcs 80% vizet tartalmaz, 100 g termésben kb. 50-55 kcal energia és kb. 10 g szénhidrát van.
A vörös ribiszkében található aktív hatóanyagok segítik a húgysav lebontását, illetve támogatják a máj és a vese detoxikáló-kiválasztó folyamatait.
A feketeribizli egészségre gyakorolt jótékony hatásai sem maradnak el a vörös ribiszkéétől, sőt, a csipkebogyó után a feketeribizli tartalmazza a legtöbb C-vitamint a mérsékelt égövi gyümölcsök között.
A feketeribizke mélysötét színét a benne található antociánok adják. Ezek a hatékony antioxidáns vegyületek erős természetes gyulladáscsökkentő hatással bírnak, megkötik a szervezet oxidatív folyamatai közben keletkező szabadgyököket, így gátolva a daganatos sejtek kialakulását. Mivel a C-vitamin és a többi antioxidáns hatású vegyület is hőérzékeny, aktív tulajdonságaikat nyersen fogyasztva képesek igazán kifejteni.
Ha csak tehetjük, fogyasszunk minél gyakrabban ribizlit a nyár folyamán. A frissen szüretelt, érett ribizlit nem szükséges sem cukrozni, sem pedig hőkezelni, a legegészségesebb nassolnivaló önmagában, frissen fogyasztva!
Keverhetünk belőle természetesen gyümölcssalátába is, de egy frissítő reggeli smoothiet is pikánssá tehetünk vele. Ha nagyobb mennyiségű ribizlire teszünk szert, természetesen be is főzhetünk belőle. A ribizliszemek magas pektintartalma miatt könnyen sűrűsödik, így akár önmagában, akár más gyümölcsökkel összefőzve, kevesebb cukor hozzáadásával is finoman sűrű dzsemet készíthetünk belőle!