Melengető fűszerek
HETI AJÁNLAT
A hűvösebb és rövidebb nappalok beköszöntével sokan tapasztalhatjuk, hogy ízlésünk némiképp változik. Gyakrabban kívánjuk a zsírban dúsabb, intenzívebb ízű ételeket, szívesebben nassolunk, mindezek persze a mérleg nyelvét is elmozdíthatják.
Az emberi testhőmérséklet, időjárástól függetlenül is állandó. Éppen ezért a hűvösebb külső hőmérséklet nagyobb energiatermelésre készteti szervezetünket. Viszont, mi emberek, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy megfelelő öltözködéssel minimálisra tudjuk csökkenteni azt az energiatöbbletet, amelyet hűvös időben igényel szervezetünk. Ideális ruhaviselet és fűtött térben történő tartózkodás esetén alapanyagcserénk legfeljebb 3-5%-kal magasabb csupán a tavasz-nyári hónapokéhoz képest. Ez nem több, mint 2-3 kocka csokoládé vagy egy gyümölcs. Ezt a mennyiséget nagyon könnyű túllépni, így bizony a felesleges kilók is hamar felszaladhatnak.
Mivel az illóolajok, aromák zsírban jobban oldódnak, nem csoda, hogy télen a zsírdúsabb, ízesebb ételeket részesítjük előnyben. Ha szeretnénk kielégíteni a téli „kívánósságot”, de testsúlyunk megtartása is cél, a legjobb, ha olyan intenzív aromájú, melengető fűszereket használunk, amelyek magas illóolaj-tartalmuknál és aromaanyagaiknál fogva kielégítik az intenzív ízek iránti igényünket, és a vérkeringés fokozásával segítik a szervezet hőtermelését.
Gyömbér
A gömbér jellegzetes, csípős íze igazán felpezsdíti szervezetünket. Tehetünk a reggeli teába egy darabka friss gyömbért, de a keleti konyha iránt rajongók ételeiket is ízesíthetik vele. A gyömbér rendkívül sok jótékony tulajdonsággal bír: segíti az emésztést, gyulladáscsökkentő hatása enyhíti az ízületi bántalmakat, katalizálja a máj méregtelenítő munkáját, ezenkívül antibakteriális hatása is kiemelkedő, amely a téli hónapokban különösen előnyös.
Kurkuma
A gyönyörű mélysárga színéről ismert kurkuma egy ősi, ázsiai fűszer, amelynek gyógyító hatását régóta ismerjük. A kurkuma fő hatóanyaga a kurkumin, amely egy rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő vegyület. Antioxidáns tulajdonságainál fogva védi a szervezetet a szabadgyökök káros hatásaitól, mindezek mellett szabályozza a vércukorszintet és segíti a koleszterin ürülését a szervezetből. Mivel a kurkuma segít megőrizni az ételek béta-karotin-tartalmát, a legjobb, ha olyan ételeket fűszerezünk vele, amelyek béta-karotinban gazdagok, ilyen pl. a sütőtök, a sárgarépa és az édesburgonya.
Fahéj
A fahéj beszédes elnevezésű, tipikusan téli fűszer, ugyanis valóban a fahéjfa lehántolt és kiszárított kérge. A fahéj vérpezsdítő hatása mellett jelentős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Erősíti az erek falát, ezzel pedig segíti megakadályozni az érrendszerben a vérrögök kialakulását. Antibakteriális és antivirális hatása is kiemelkedő, elpusztítja a szájüregben lévő baktériumok jelentős részét, sőt, még a fogínygyulladást illetve a fogfájás mértékét is képes enyhíteni. A fahéj jótékonyan hat a vércukorszintre is, javítja az inzulinválaszt, de antioxidáns tulajdonságairól sem érdemes megfeledkezni. A Karácsonyi menüsorok elengedhetetlen fűszere a fahéj, de nem bánjuk meg, ha a melegebb hónapokban is fűszerezünk vele.