Induljunk „tiszta lappal”!
HETI AJÁNLAT
Gyakran hallhatunk, olvashatunk különféle méregtelenítő-és tisztító kúrákról, amelyek hatékonyságát illetve egészségre gyakorolt jótékony hatását sokan megkérdőjelezik.
Talán nem is véletlenül, hiszen az ilyen jellegű „méregtelenítő” kúrák már megnevezésükkel „kicsaphatják a biztosítékot” az egészségügyi és táplálkozási szakemberek körében.
Tény, hogy beszédes a kifejezés, méregtelenítsünk!, de annak azért jó, ha tudatában vagyunk, szervezetünk a detoxikáló folyamatokat salaktalanító diéták nélkül is elvégzi. Kiválasztószerveink, mint pl. a máj vagy a vese folyamatosan azon dolgoznak, hogy szervezetünk sav-bázis jellemzőinek kényes egyensúlyát fenntartsák. Természetesen, ha étrendünk több, a szervezet számára felesleges vagy káros anyagot tartalmaz, a „kiválasztó-takarító” munka is több, nehezebb, időigényesebb. Az év végi ünnepi lakomák, a megszokottól minőségben és mennyiségben is eltérő étkezések valóban megterhelhetik szervezetünket, csökkentve emésztőrendszerünk és kiválasztószerveink hatékonyságának mértékét. Ha a szervezetünkben összehangolt munkafolyamatok valamilyen irányban eltolódnak (jelen esetben pl. a kiválasztásra, detoxikációs folyamatokra nagyobb feladat hárul), az bizony hosszútávú következményekkel járhat. Ezekben az időszakokban gyengülhet immunrendszerünk, könnyebben kaphatunk el vírusos vagy bakteriális megbetegedéseket, hatékonytalanabbá válhat az alvás, bőrünk fakó, színtelen, száraz -vagy éppen ellenkezőleg-zsírosodásra hajlamos lesz.
Amit tehát mindenképpen tehetünk szervezetünk egyensúlyának helyreállítása érdekében, hogy támogatjuk emésztő-és kiválasztó szervrendszerünket, tudatos táplálkozással, illetve teret adunk a regenerációnak.
Nézzük meg, mire is érdemes figyelni:
- Fogyassz sok-sok folyadékot! Mivel az év végén nem ritka a megszokottnál bőségesebb és gyakoribb alkoholfogysztás, szervezeted hidratálása elsődleges fontosságú. Fogyaszd el naponta az ideális testtömeged kb. 4%-át folyadék formájában (egy 70 kg-os ideális testtömeg esetén ez közel 3 liter), és ügyelj a folyamatos hidratálásra. Utóbbi annyit jelent, hogy legalább másfél óránként igyál meg egy pohár folyadékot, legjobb választás a tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz.
- Élj az antioxidánsok sejtmegújító hatásaival! A magas zsírtartalmú ételek, a fokozott kalóriabevitel, az alkoholfogyasztás, a kevesebb illetve rosszabb minőségű alvás mind-mind növelik szervezetedben a szabadgyökök képződésének esélyét. A rövid életű szabadgyök-molekulák stabilitásra törekednek, ezért folyamatosan másik elektron után kutatnak. Ezek a kis gazfickók képesek tested ép szöveteinek kémiai kötéseit felbontani és helyettük új, „hibás” kötéseket létrehozni. Ugyan szabad gyökökre bizonyos mennyiségben szükségünk van, mivel azok is részt vesznek a kórokozók hatástalanításában, illetve pl. a vérnyomás és véralvadás szabályozásában, viszont ha a túlzott stressz, a környezeti hatások és/vagy a helytelen táplálkozás által számuk megemelkedik, jelenlétük már ép sejtjeidet is veszélyeztetik, hosszútávon akár daganatos elfajulásokat okozva.
Az antioxidáns tartalmú élelmiszerek (pl. zöld leveles növények, élénk piros, narancssárga zöldségek és gyümölcsök)sejtmegújító hatással rendelkeznek, amelyet többféle módon érvényesítenek. Egyes antioxidáns vegyületek elektront kínálnak fel a szabad gyökök számára, vagy önmagukat „áldozzák fel” az oxidációs folyamathoz. De olyan antioxidánsokat is ismerünk, amelyek segítenek „megjavítani” az oxidáció során sérült antioxidáns bajtársaikat. Ezek a szupervegyületeket szinergikusan, azaz egymást segítve harcolnak, így fontos, hogy minél változatosabb palettájukhoz jusson hozzá szervezeted. Ha étrended naponta többféle friss, színes zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, akkor a bennük található értékes és biológiailag aktív anyagok megkezdikszervezeted sejtszintű regenerálását is. A zöldségekben és gyümölcsökben található rostok pedig megterhelt tápcsatornánknak nyújtanak segítséget. Fizikailag is segítik a káros anyagok megkötését illetve a salakanyagok távozását, illetve a vastagbélben élő bélbaktériumok számára is rendkívül hasznosak. - Pihenj hatékonyan! Bár az új év kezdetén kevesen engedhetik meg maguknak a korlátlan pihenést, egy kis tervezéssel és tudatossággal kihozhatod korlátozott lehetőségeidből is a legtöbbet! Az év végi események, éjjelbe nyúló beszélgetések és hajnalig tartó bulik átállíthatták cirkadián ritmusodat. Ahhoz, hogy szervezeted melatonin termelése ismét ideális legyen, próbálj tudatosan, minden nap azonos időpontban lefeküdni. Sőt, ügyelj arra is, hogy a lefekvést megelőző fél órában már ne nézz mesterséges fényforrást (pl. televízió, telefon), gondold át inkább a nap eseményeit, esetleg olvass el néhány oldalt kedvenc könyvedből.
- Mozogj rendszeresen, ügyelj a fokozatosságra! Ha korábban is aktív életet éltél, folytasd ezt az új évben is! Viszont, ha az ünnepek alatt kihagytál néhány edzést, ne terheld túl hirtelen szervezetedet, mert könnyen megsérülhetsz. Különösen fontos ez akkor, ha egy inaktív év után újévi fogadalmadhoz tartva magad, kezdesz mozogni. Kérd akár szakember segítségét, hogy a testmozgás jellege és intenzitása valóban a fejlődésedet szolgálja, minimálisra csökkentve a sérülések esélyét!
Összefoglalva tehát, szervezeted tudatos, hatékony, többfrontos regenerálása és kitűzött céljaid sikeres megvalósítása nem azon múlik, hogy képes voltál-e az újév első hetében csalónap nélkül tartani a léböjtkúrát, vagy fogadalmad szerint heti 6x ellátogatni az edzőterembe. Fontosabb, hogy jól átgondolt, fokozatosan felépített, képességeidhez, lehetőségeidhez illeszkedő módon, lépésenként, de hatékonyan haladj céljaid felé! Ha néha megtorpansz vagy elbizonytalanodsz, még nem jelent kudarcot, sőt, segíthet abban, hogy átgondold, módosítsd elképzeléseidet, fókuszban tartsd céljaidat, és szervezeted jelzéseinek értelmezésével, egészséges módon hozd ki magadból a legtöbbet!