Édeskömény
HETI AJÁNLAT
Az édeskömény a zellerfélék családjába tartozó növény, amely főképp a mediterrán vidékeken terem.
Ánizsos ízét az anetol nevű illóolajnak köszönheti, emiatt az ínyenc gasztronómiai fogások kedvelt alapanyaga, de ma már bárki hozzájuthat, piacokon, nagyobb bevásárlóközpontokban szinte egész évben beszerezhető.
Talán nem is gondolnánk, de az édeskömény hihetetlen mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ráadásul felhasználási lehetőségei is rendkívül széleskörűek.
Az édeskömény energiatartalma nagyon alacsony (kb. 30 kcal/100 g), szénhidrát tartalma elenyésző (kb. 4 g/100g), növényi fehérjetartalma viszont alacsony energiatartalmához képest jelentős (kb. 1,2 g /100 g).
Az édeskömény rostokban gazdag növény, fogyasztásával a szervezet detoxikációs folyamatait támogathatjuk. Nem véletlenül nevezik az emésztőrendszer barátjának sem, közismerten az egyik legjobb természetes emésztésjavító. Csökkenti az erjedési folyamatokból származó gázképződést, csillapítja a hasfájást, még a menstruációs görcsöket is képes oldani. Az édesköményből főzött tea hasfájós gyerekeknél is alkalmazható, de a terhesség alatti puffadásos panaszok enyhítésére is kiváló.
Az édeskömény enyhe vízhajtó hatással is rendelkezik, ezáltal mérsékli a vérnyomást. Szabályozza a koleszterinszintet is azáltal, hogy rostjai megkötik a bélrendszerben pangó epesavakat.
Antimikrobális, baktérium-és gombaölő hatása is jelentős, megfázás esetén az édesköményből főzött tea csillapítja a torokgyulladást, csökkenti a rekedtséget, átjárhatóbbá teszi a légutakat.
Vitaminja közül az A, a B-vitaminok és a C-vitamin érdemel említést. A-vitamin tartalma segít megőrizni a szem és a bőr egészségét, B-vitaminjai támogatják az idegrendszert és felpezsdítik a vérkeringést. Jelentős C-vitamin tartalma miatt antioxidáns élelmiszernek tekinthető, ráadásul különféle egyéb flavonoidokat(pl. kvercetin, rutin) is tartalmaz, amelyek erősítik az immunrendszert, és csökkentik a sejtek oxidatív folyamatait. Mindezek mellett a nevezett antioxidánsok lassítják a bőr öregedését, késleltetik a ráncok kialakulását, és erősítik a hajszálerek falát.
Az édeskömény vastartalma, magnézium,-kálium-és magántartalma is figyelemre méltó, amelyek szintén hozzájárulnak a szív-érrendszer valamint az idegrendszer egészségéhez.
Az édesköményt leggyakrabban nyersen, saláták alapanyagaként használjuk, de levesek, főzelékek is tartalmasabbá tehetők vele. Az édeskömény zöld leveleit ánizskapornak is nevezik, kiváló zöldfűszerként szolgálhat hal ételekhez illetve mártásokhoz. Jellegzetes aromája miatt még édességek alapanyagaként is felhasználja az élelmiszeripar, illetve számos gyógyhatású, emésztésjavító étrendkiegészítő (pl. szirupok, cukorkák, teák) alapanyaga. Különleges aromáját bizonyos likőrökben, alkoholos italokban is felfedezhetjük.
A kozmetikai ipar sem veti meg az édesköményt, természetes alapanyagú hidratáló arc-és testápoló illetve krémek gyakori összetevője.