Cseresznye
HETI AJÁNLAT
Cseresznye
Ahogyan a zamatos eper, úgy a lédús, roppanós cseresznye is lázba hozza tavasszal a friss gyümölcsre éhezőket.
A cseresznyének számos nemesített fajtájával találkozhatunk hazánkban is, így mindenki megtalálhatja a számára tökéletes méretű, formájú, színű gyümölcsöt.
A cseresznye, túl azon, hogy abbahagyhatatlanul finom, már-már addiktív hatású, szerencsére rendkívül egészséges is!
100 grammja 65-70 kcal energiával bír, ez kb. 12-15 grammnyi szénhidrátot jelent. A gyümölcs rosttartalma is jelentős, kb. 1,5 g/100 g. Rosttartalmának és magas víztartalmának (kb. 80%) köszönhetően az emésztőrendszer barátja, hiszen nemcsak segíti a detoxikációs munkát, de a bélnyálkahártya-és vastagbélflóra egészségének fenntartásához is hozzájárulhat.
A cseresznye tartalmazza a B-vitamin család tagjainak többségét, de C-és A-vitamin tartalma is kiemelkedő.
Mikrotápanyagai közül kálium-és vastartalma mindenképpen említést érdemel, amelyeket kálcium és foszfor is kiegészít. A cseresznye kedvező vitamin, ásványianyag-és nyomelem tartalma pozitívan hat a csontok és a fogak megfelelő fejlődésére, ezért kifejezetten ajánlott csemege a gyermekek számára. De a felnőtt illetve idősebb korosztály is bátran fogyaszthatja, ugyanis csökkenteni képes a vér húgysavtartalmát, védi az ízületeket, antioxidáns hatású karotinjai és flavonoidjai pedig óvják a szervezetet az oxidatív stresszhatásoktól, a szabadgyökök képződésétől, gyulladásos folyamatok kialakulásától.
A cseresznyének nemcsak termése, de a termés szára is felhasználható. A szárított cseresznyeszárból főzött tea vértisztító, vizelethajtó hatással bír.
Ugyan az eperhez hasonlóan a cseresznye szezonja sem túl hosszú, de amíg tehetjük, fogyasszunk belőle minden nap frissen, hiszen az említett jótékony tulajdonságait csak rendszeres fogyasztásával képes kifejteni!
Jó hír, hogy a cseresznye a mélyhűtést is jól viseli, ha kimagozva lefagyasztjuk a sérülésmentes szemeket, akár egész éven át élvezhetjük a gyümölcs finom ízét és kedvező élettani hatásait!