Chili

HETI AJÁNLAT

Számtalan fajtája létezik a nagyvilágban, az enyhén csípőstől a méregerősig, de színében és külső megjelenésében is az egyik legváltozatosabb paprikaféle.

A chilit, illetve a fogyasztásakor tapasztalt égő érzést sokan szeretik, mások pedig el sem viselik. Ez a megosztó fűszernövény egy kapszaicin nevű alkaloidot tartalmaz, amely a száj nyálkahártyájában csökkenti a hő-és fájdalomérző receptorok ingerküszöbét, így a chilit fogyasztásakor tüzesnek, forrónak érezzük.

A kapszaicinnel érintkező területen kifejezett vérbőség jelentkezik, amely viszont nem alakul gyulladássá. Éppen ellenkezőleg, a vérkeringés fokozásával a chili képes csökkenteni gyulladásos folyamatokat, a korábbi feltételezésekkel ellentétben akár a gyomorfekély vagy bizonyos gyulladásos bélbetegségek esetén is. Fontos azonban a mérték, ugyanis a túlzásba vitt chilifogyasztás már irritálhatja az emésztőrendszert, hasfájást, hasmenést okozva, főleg az arra érzékenyeknél.

Számos kutatás megerősítette, hogy a kapszaicin hatékony a daganatos megbetegedések elleni küzdelemben, jelenlegi ismereteink szerint a prosztata-és emlődaganatok sejtjei reagálnak rá leginkább.

A kapszaicin rendkívül hatásos természetes fájdalomcsillapító is, ezt főként külsőleg alkalmazva, kapszaicin-tartalmú krémek bedörzsölésével tapasztalhatjuk meg. Csillapítja az ízületi fájdalmakat, az izomhúzódásokat, de bizonyos bőrbetegségek (pl. pikkelysömör) esetén is alkalmazható. Mivel a kapszaicin helyileg fokozza a vérbőséget és serkenti a vérkeringést, nyirokkeringési problémák illetve cellulitiszes bőrfelületek kezelésére is előszeretettel alkalmazzák.

Mivel a kapszaicin antioxidáns hatású vegyület, a szervezet méregtelenítő folyamatait is segíti. Étvágytalanság, nehéz emésztés esetén is hatékony, bőséges étkezést követően egy kevés chili csodákra lehet képes.

A chili hatóanyaga enyhe vízhajtó hatással is bír, illetve fokozza a húgysav kiválasztását, ezért köszvényes panaszok esetén is természetes segítséget jelenthet.

Antibakteriális és orrnyálkahártya működést fokozó hatásánál fogva a megfázásos panaszokat is jól kezeli, a torokban csökkenti a gyulladást, az orrmelléküregben pedig oldja az ott megtapadt sűrű nyákot.

A különféle típusú chili paprikák nagyon változatos kapszaicin tartalommal rendelkeznek, ennek mértékét egy amerikai kémikusról (Wilbur Scoville) elnevezett Scoville (SHU) skálával mérik. Egy adott chili SHU értéke azt mutatja, hogy a paprikából kivont hatóanyagot hányszorosára kellene ahhoz hígítani, hogy a csípős ízt már egyáltalán ne érezzük.  A világ legerősebb chili fajtája a Carolina Reaper, amely 2.200.000 SHU értékkel bír. Ebben a pici paprikában annyi kapszaicin található, hogy egyetlen termés elfogyasztása akár komoly keringési problémákat, ájulást is okozhat.

De vajon miért szeretik mégis annyian a chilit? Egy jelenleg is zajló kutatás eredményei azt sejtetik, hogy a chili, illetve a benne található kapszaicin addiktív hatással rendelkezik. Más vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a fokozott élménykereső, kalandvágyó emberek jobban kedvelik a chilit.

Akárhogy is van, ha rendszeresen, de mértékkel fogyasztjuk ezt a rendkívüli paprikafélét illetve annak ezernyi változatát, nemcsak kulináris élményekkel gazdagodhatunk, de egészségünk megőrzéséért is sokat tehetünk. Mert bár a kapszaicin a legtemperamentumosabb hatóanyaga a chiliféléknek, nem szabad megfeledkeznünk a paprika húsának rendkívül magas karotintatalmáról, C-, A-vitamin tartalmáról, és emésztést segítő hatékony rostjairól sem.