Fruktóz intolerancia - fruktózfelszívódási zavar
HETI AJÁNLAT
A fruktóz intolerancia nem más, mint a gyümölcscukor „feldolgozási” képtelensége.
A fruktóz egy öttagú gyűrűből álló monoszacharid. Mivel a monoszacharidok a legegyszerűbb cukrok, ezeket tovább bontani (emészteni) már nem lehet, viszont a glükózzá történő átalakításuk fontos. A fruktóz vékonybélből történő felszívódását követően ez a folyamat ideális esetben egy, a szervezetben termelődő enzim (fruktóz – 1- foszfát-aldoláz) segítségével történik.
Fruktóz intolerancia esetén az említett enzim a szervezetben nem termelődik. Az enzim hiányának következtében a fruktóz-glükóz átalakulás nem megy végbe, emiatt-fruktóztartalmú élelmiszerek fogyasztását követően- gyakortaalacsony vércukorszint mérhető. A hipoglikémiát pedig rendszerint remegés, hányás, ájulásérzés is kíséri.
A veleszületett, öröklött fruktózintolerancia nem tévesztendő össze a fruktózfelszívódási zavarral. Utóbbi során egy másik, aszacharáz enzim jelenléte/működése elégtelen, amelynek következtében a szacharóz molekula fruktózra és glükózra történő bontása marad el. Ilyen esetben, fruktóz tartalmú élelmiszer fogyasztása után kifejezetten gasztroenterológiai tünetek (pl. gyomor-és hasfájás, puffadás, hasmenés) jelentkeznek, hasonlóan, mint laktózintolerancia során, tejcukrot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása után.
Öröklött fruktózintoleranciában a fruktóz kóros anyagcseréje miatt olyan toxikus vegyületek szabadulnak fel a szerveztben, amelyek hosszútávon (pl. diagnózis híján, diétázás nélkül) májkárosodáshoz, sárgasághoz, sőt, akár szellemi leépüléshez is vezethetnek.
A teljes enzimhiánnyal járó fruktózintolerancia viszonylag ritka, autoszomális recesszív öröklődésű megbetegedés. A szacharáz enzim csökkent termelődésével járó fruktózfelszívódási zavar viszontvennél jóval gyakoribb. Mivel fruktóz nem csupán a gyümölcsökben található, hanem különböző zöldségfélében, sőt, hozzáadott cukrot (szacharózt) tartalmazó-és/vagy feldolgozott élelmiszerekben is, a betegséget otthoni körülmények között nem lehet, és nem is célszerű diagnosztizálni.
Szakorvosi vizsgálato(ka)t követően-amennyiben a diagnózis valóban fruktóz-intolerancia- haladéktalanul meg kell kezdeni a fruktózszegény diétát. A diéta kialakításához érdemes dietetikus szakember segítségét is kérni.
Fruktózfelszívódási zavar esetén a diéta kialakításában nagy segítséget nyújthatnak a fruktóz-egyenérték táblázatok. Ezek a táblázatok felsorakoztatják a fruktózt tartalmazó alapanyagokat, alapélelmiszereket, és megmutatják, hogy milyen mennyiségű élelmiszer tartalmaz 1 g fruktózt. Ennek alapján a laikus személyek számára is viszonylag könnyedén kiválaszthatók a csekély fruktóztartalmú élelmiszerek, alapanyagok, jól megtervezhető a mindennapi táplálkozás, és könnyedén megállapítható, milyen mennyiségű fruktózt tolerál a szervezet.
Mivel az öröklött, fruktóz-1-foszfát aldoláz enzimhiánnyal járó fruktózintolerancia nem gyógyítható, a fruktózszegény diétát életvitelszerűen kell tartani, hogy a defektus okozta esetleges szövődmények (pl. köszvény, májzsugorodás stb.) elkerülhetők legyenek.