Csipkebogyó
HETI AJÁNLAT
Az ősz beköszöntével, a természetet járva gyakran találkozhatunk a vadrózsa áltermésével, a csipkebogyóval. Arról szinte mindannyian hallhattunk már, hogy a csipkebogyót legjobb az első fagyot követően szüretelni, illetve hogy a termés gyümölcshúsa rendkívül magas C-vitamin tartalommal rendelkezik.
De az talán kevésbé ismeretes, hogy ez az élénkpiros, sokmagvas termés rendszeres fogyasztása számos egyéb jótékony hatással is bír.
A csipkebogyó húsának gyógyító erejét már az ókorban élt emberek is felismerték. A Bibliában is többször hivatkoznak rá, a lángoló csipkebokrot Mária jelképének tekintették, és minden írásos emlékben gyógyítással-gyógyulással kapcsolatban említették.
A korai felismerések természetesen nem voltak alaptalanok, mivel a csipkebogyó valóban egy igazi kincs az emberi szervezet számára. Tény, hogy kb. 10-szer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom, de az egyéb vitaminok és ásványi anyagok jelenléte is legalább ennyire jelentős.
B-vitaminja, K és P-vitamin tartalma biztosan említést érdemel, de magnéziumban, vasban és kálciumban is bővelkedik. Rostok közül talán a pektint érdemes kiemelni, amelyet az emésztőrendszer „doktora”-ként is gyakran emlegetnek. Nemcsak optimalizálja a bélperisztaltikát, de az epesavak megkötésével képes csökkenteni a koleszterinszintet is. A pektin természetes gyulladáscsökkentő hatásáról pedig már számos korábbi cikkünkben beszámoltunk.
A csipkebogyó fogyasztásával fokozható szervezetünk ellenálló-képessége, mivel a bogyótermés a felsorolt vitaminok mellett flavonoidokat is tartalmaz. A flavonoidok sejtszinten hatnak, támogatják sejtjeink anyagcseréjét és megkötik a szabadgyököket.
Az őszi-téli időszakban valóban az egyik leghatékonyabb természetes immunerősítő a csipkebogyó. Arról se feledkezzünk meg, hogy ez a sokoldalú gyógynövény akkor is segíthet, ha már megfáztunk, mivel a szárított bogyótermésből főzött tea rendszeres fogyasztásával kihasználhatjuk a gyógynövény gyulladáscsökkentő-és lázcsillapító hatásait is. A csipkebogyóból leggyakrabban teát készítünk (a legjobb, ha egy éjszakán át áztatjuk), de főzhetünk belőle finom lekvárt vagy akár szörpöt is. A dunsztolt üvegek tartalmát akár a következő szezonig felhasználhatjuk, biztosítva szervezetünk egész éven át tartó vitamin-és ásványi anyag ellátottságát.